Województwo małopolskie – zrobotyzowany proces sortowania i pakowania!
ue

FAQ

Województwo małopolskie – zrobotyzowany proces sortowania i pakowania!

W kwietniu 2020, w gospodarstwie sadowniczym zlokalizowanym w malowniczej okolicy jeziora Rożnowskiego, została uruchomiona 4-ścieżkowa linia technologiczna przeznaczona do sortowania i pakowania jabłek w kartony. Działanie zespołu maszyn pozwala na zautomatyzowany proces od rozładunku po pakowanie jabłek w kartony umożliwiając tym samym późniejszą paletyzację pełnych opakowań.

 

W skład SEKCJI ROZŁADUNKU wchodzą między innymi:

  • robot rozładunkowy nożycowy wyposażony w chwytak wychylny skrzynio-palet
  • zespół kanałów wodnych do delikatnego transportu
  • elewator z wyciągiem liści oraz 2 podesty obsługowe do wygodnej wstępnej selekcji
  • suszarka z wentylatorem owoców.

 

PROCES SORTOWANIA

Sercem instalacji jest 4-ścieżkowa maszyna sortownicza misowa wyposażona w precyzyjny system wizyjny do analizy średnicy i wybarwienia jabłek. Po dokonaniu pomiaru wagi, system wizyjny konfiguruje jabłka i kieruje do przyporządkowanych przenośników, które transportują je na stoły do pakowania.

 

SEKCJA PAKOWANIA

Zaproponowaliśmy stoły do pakowania typu Standard o długości 4 metrów. Każdy stół składa się: z 2 przenośników taśmowych o szerokości 400 mm (na które podawane są owoce z maszyny sortowniczej), z przenośnika do odbioru pełnych opakowań, z przenośnika owoców drugiej klasy z rynnami spadowymi oraz z blatu na puste opakowania.

 

PEŁNA ELASTYCZNOŚĆ

Dla usprawnienia i zachowania ciągłości pracy, linia technologiczna została wyposażona w grawitacyjne zrzuty kartonów, które systematycznie dostarczają puste opakowania. Zapełnione opakowania przesuwane są na centralny przenośnik odbioru opakowań albo na ślizgawkę opakowań do ręcznego paletowania.

Jeżeli określony sort nie jest potrzebny w chwili sortowania, owoce można przekierować na przenośniki, które dostarczą jabłka bezpośrednio do napełniarki skrzynio-palet.

 

KOLEJNE ETAPY INWESTYCJI

W drugim etapie realizacji inwestycji, proces ręcznej paletyzacji kartonów zostanie zastąpiony w pełni automatyczną liną do paletyzacji, która składać się będzie z paletyzera oraz automatycznej bandownicy. Linia technologiczna zostanie również uzupełniona o kolejną napełniarkę skrzynio-palet oraz czwarty stół do pakowania.

W trzecim etapie, przewidziana jest rozbudowa linii o system do presortu z napełniarką hydro-vacuum. Rozwiązanie to pozwoli wstępnie przesortować jabłka, podzielić na sorty i tak przygotowane odstawić do chłodni. Pozwala to lepiej kontrolować i zrządzać towarem dostępnym na magazynie.

 

ZALETY:

  • wysokowydajny rozładunek wodny – robot nożycowy uchylny
  • delikatne transportowanie i pakowanie
  • uniwersalny nośnik – miska do owoców kulistych o średnicy od 50 do 110 mm
  • elastyczne rozwiązania –  rewersyjne stoły do pakowania pozwalają na wybór sposobu pakowania
  • precyzyjny system wizyjny
  • wydajność linii od 8 do 9 t/godz.