Projekt ALABO zakończony pomyślnie!
ue

FAQ

Projekt ALABO zakończony pomyślnie!

I dokonało się, projekt ALABO został pomyślnie zakończony!!!

 

Na ostatnie spotkanie w Dreźnie, w siedzibie firmy Heliatek, jednego z partnerów w projekcie, przyjechali również przedstawiciele Komisji Europejskiej, którzy nadzorowali projekt.

 

Dziękujemy wszystkim partnerom i Komisji Europejskiej za sfinansowanie projektu i wybranie naszej firmy do udziału w badaniach.

 

Głównym zadaniem było opracowanie technologii produkcji trwałych, ultra lekkich baterii słonecznych na przezroczystym podłożu.

 

Proces powstawania organicznych elektronicznych elementów polega na nanoszeniu na folię kolejno kilku warstw materiału. Następnie, w każdej z warstw, laser precyzyjnie wycina struktury tworzące baterię słoneczną. Istotne jest to, żeby działanie lasera ograniczyć do jednej warstwy, a warstwa poprzednia nie została uszkodzona. Warto wyjaśnić, że grubość jednej warstwy wynosi 100 nm.

 

Sorter w ramach projektu ALABO stworzył kompleksowe oprogramowanie, które w czasie rzeczywistym nadzoruje i koryguje pracę kilkunastu laserów. System wizyjny do folii z wbudowanym materiałem elektronicznym, wykorzystujący pięć kamer przemysłowych, osiąga obecnie prędkość 5 metrów na sekundę. 

 

Więcej szczegółów można znaleźć na naszej stronie: 
www.sorter.pl/alabo
www.alabo.eu