ue

FAQ

Historia firmy

Firma SORTER powstała w Radomiu, jako jedyny w Polsce oraz Europie Środkowo‑Wschodniej producent maszyn i urządzeń do sortowania owoców i warzyw, kładąc podwaliny pod rozwój tej branży w Polsce.

 

Inicjatorem stworzenia firmy był Konrad Grzeszczyk, który już w 2008 r. rozpoczął działalność usługową zapewniającą mobilny serwis w zakresie utrzymania ruchu i naprawy elektronicznych oraz mechanicznych maszyn i linii sortowniczych.

 

Marzeniem Konrada Grzeszczyka było stworzenie przedsiębiorstwa, które w krótkim czasie pozwoliłoby stać się jednym z czołowych producentów kompleksowych linii technologicznych. Doświadczenie i wiedza z zakresu informatyki i elektroniki nie wystarczyły jednak do samodzielnego prowadzenia firmy o takim charakterze. W profesjonalnej realizacji tych celów nieodzowna okazała się współpraca ze specjalistami z innych dziedzin.

 

Realizacji zamówień na produkcję niestandardowych elementów stalowych, które z konieczności sprowadzane były wcześniej z zagranicy, oraz konstrukcji zastępczych do linii technologicznych podjął się Michał Ziomek dysponujący wszechstronną wiedzą z zakresu mechaniki i projektowania. Doświadczenie zdobyte w firmie STALKO Stalko (rodzinnym przedsiębiorstwie o ugruntowanej ponad 20‑letniej tradycji) specjalizującej się w obróbce metali oraz możliwości techniczne jakie dawał najnowszy w regionie park maszynowy sprawiły, że współpraca założycieli przebiegała na tyle pomyślnie, że Panowie podjęli się wykonania pierwszej, polskiej elektronicznej maszyny sortowniczej.

 

 

Sukces pierwszego zrealizowanego wspólnie projektu doprowadził do połączenia sił obu biznesmenów i stworzenia w 2010 roku przedsiębiorstwa łączącego wiedzę dwóch dziedzin: elektrotechniki i mechaniki.

„Wielu przedsiębiorców za wszelką cenę dąży do zbudowania firmy samodzielnie, całkowicie zapominając o efekcie synergii, który można osiągnąć dzięki połączeniu w innowacyjny sposób wiedzy z dwóch różnych dziedzin. Nasza firma jest tego najlepszym przykładem.”

 

Konrad Grzeszczyk i Michał Ziomek założyciele przedsiębiorstwa.

IDEA I WIZJA

Wspólna wizja założycieli firmy zaowocowała wypracowaniem nowych standardów konkurowania nie tylko na rynku krajowym, ale i globalnym. Innowacja i jakość wykonania, tworzenie własnych nowatorskich i odważnych projektów oraz zdobywanie zaufania klientów poprzez oferowanie wysokiej jakości i niezawodności maszyn i urządzeń stały się najistotniejszymi czynnikami, które wpłynęły na obecną pozycję firmy. Towary sygnowane znakiem SORTER stały się poszukiwane nie tylko w kraju, ale i na rynku globalnym.

 

Pod koniec 2015 roku została otwarta nowa siedziba firmy w Radomiu przy ul. Sadowniczej 7, w skład której wchodzą nowoczesny biurowiec oraz hala montażowa o powierzchni 900 m2, w której odbywa się produkcja oraz testowanie nowych rozwiązań technologicznych. Zrealizowana inwestycja związana jest ściśle z wprowadzeniem na rynek serii maszyn sortowniczych RDS i otrzymaniem na ten cel dofinansowania unijnego. Nowa siedziba oraz kompleksowe zaplecze produkcyjno-montażowe to kolejny ważny krok ku rozwojowi i umacnianiu wizerunku firmy Sorter.

 

PROFIL DZIŁALNOŚCI

Od samego początku powstania firmy ambicja tworzenia produktów dla przemysłu wysokiej technologii  doprowadziła do rozszerzenia profilu działalności na inne branże. Autorska myśl technologiczna spowodowała, że dostępne na rynku rozwiązania podzespołów mechanicznych oraz elektronicznych nie zawsze spełniały oczekiwania, dlatego naturalnym kierunkiem rozwoju stało się stworzenie działów: Badań i rozwoju, Elektroniki, Automatyki, Mechaniki, Montażu i wdrożeń.  

 

Od 2015 roku  firma SORTER  bierze udział w międzynarodowym projekcie badawczym. Zadaniem realizatorów projektu ALABO,  jest opracowanie technologii produkcji ekologicznych i innowacyjnych ogniw fotowoltaicznych na elastycznym podłożu z przezroczystej  folii.  W ramach projektu w laboratorium Sortera trwają zaawansowane prace nad stworzeniem systemu wizyjnego, który będzie nadzorował proces laserowego wycinania prawidłowej struktury baterii słonecznej w poszczególnych jej warstwach.

 

W firmowym laboratorium badawczo‑rozwojowym zostały również przeprowadzone zawansowane prace nad stworzeniem pierwszych polskich 6-osiowych robotów‑manipulatorów. Oficjalna premiera jednego z nich, SuR15, odbyła się na targach Taropack w Poznaniu w 2016 roku. Nowoczesne, uniwersalne manipulatory serii SuR za pomocą szeregu narzędzi pozwalają rewolucjonizować liczne procesy produkcyjne w fabrykach i magazynach naszych klientów.

 

OSIĄGNIĘCIA NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

Dbałość o szczegóły i chęć sprostania wymaganiom nawet najbardziej wymagających klientów sprawiły, że nasza firma została wyróżniona wieloma prestiżowymi nagrodami, między innymi: Mała Firma Roku 2011, Produkt Roku 2011 przyznawanymi przez Izbę Przemysłowo‑Handlową Ziemi Radomskiej, Mazowiecka Firma Roku 2012, Przedsiębiorstwo Roku Fair Play 2012, Ernst&Young Przedsiębiorca Roku  2012, Przedsiębiorstwo Roku Fair Play 2013 i 2014 oraz Acanthus Aurelius na targach GLASS w 2017 r.